Okres nastoletni, to okres odkrywania siebie. Szukania odpowiedzi na pytanie Kim jestem i jak mnie przyjmie świat?

My, rodzice‍‍ możemy nie rozumieć tych wewnętrznych rozterek naszego dziecka. Czasem postrzegamy je jako jakieś fanaberie, czy rozmemłanie albo zbytnie skupianie się na sobie. Rzeczywiście dzieci w tym wieku są bardzo skupione na sobie. Nie tylko na swoim wyglądzie. Dzieci w tym wieku są czułe na wszelkie uwagi dotyczące  ich zachowania. Traktują to bardzo poważnie. W pewnym sensie są przewrażliwione. Do tego jeszcze dochodzi rozwój fizyczny związany z hormonami generujący huśtawkę nastrojów.  I może właśnie to nas, rodziców, denerwuje. Nasze dzieci wydają się przewrażliwione, nieogarnięte i na dodatek jeszcze walczą z nami, kiedy zwracamy im uwagę.

Kiedy w tym trudnym dla nas, rodziców, i naszych dzieci okresie życia podejmiemy wysiłek zaakceptowania naszego dziecka takim jakim jest z wszystkimi jego problemami i trudnościami, to dajemy mu dwie bardzo ważne rzeczy:

❤️Poczucie własnej wartości.
Dziecku będzie dużo łatwiej przejść przez ten czas poszukiwania siebie. ‍♀️‍♂️

To da mu siłę do bycia sobą, do trzymania się swoich zasad, czy swoich przekonań.

Dziecko dostaje od nas rodziców komunikat: Jestem wartościowy, taki, jaki jestem. Nie muszę szukać potwierdzenia mojej wartości u innych.

❤️Poczucie bezpieczeństwa.

Jest bardzo ono bardzo ważne w nastoletnim świecie. ‍♀️‍♂️Dzieci w tym okresie życia stoją przed wieloma wyzwaniami. Często doświadczają niezrozumienia i odrzucenia przez rówieśników, a jednocześnie mają silną potrzebę przynależności. 

Kiedy akceptujemy nasze dziecko bezwarunkowo, to dajemy mu poczucie, że jest ktoś do kogo zawsze może przyjść, choćby nie wiem, co się wydarzyło. Dziecko wie, że dom jest bezpiecznym schronieniem, kiedy doświadcza różnych trudności. 

Ale jak okazać dziecku akceptację jednocześnie pokazując mu, że nie akceptujemy jego zachowania?

✅ Zrezygnuj z utyskiwania i narzekania, i oceniających słów w rodzaju: bo ty zawsze, bo ty nigdy albo ty znowu, 

✅ Doceniaj wszystkie te momenty, kiedy twoje dziecko posłuchało cię lub zrobiło coś o co prosiłaś/eś

✅ Zrezygnuj z porównywania dziecka z innymi dziećmi i narzekania na nie za jego plecami

✅ Nie rozwiązuj problemów z dzieckiem czy nie komunikuj mu swoich oczekiwań w emocjach i złości. Lepiej poczekać i uspokoić się i dopiero wtedy wyjaśnić sytuację.

✅ W sytuacjach konfliktów bądź zawsze spokojna/y i stanowcza/y

 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *