Czym jest docenianie?
Docenić wg Słownika Języka Polskiego PWN to “uznać wartość, znaczenie czegoś, pozytywnie ocenić kogoś, coś”.
Docenianie jest jedny z filarów DOMu mocnych więzi, ponieważ zachęcamy rodziców, aby nadawali wartość i znaczenie tym, rzeczom, które dzieci robią.
Innymi słowy doceniając wysiłki, starania, obowiązki i rezultaty wysyłamy dziecku komunikat to, co robisz jest dla mnie ważne i wartościowe.
Powtórzę jeszcze raz: doceniając to, co robi dziecko.
Definicja słowa doceniać jest szersza niż ta, której my używamy, w kursie DOM mocnych więzi i może dlatego budzi sprzeciw, ponieważ mówi też o uznaniu “wartości, znaczenia kogoś”.
Kiedy my mówimy o docenianiu ⚠️nie mamy na myśli oceniania osoby, tylko nadanie wartości jej działaniu.
Po drugie docenianie bez bezwarunkowej akceptacji, o której mówiliśmy wcześniej jest manipulacją albo właśnie oceną. ⚠️ Zanim zabierzesz się do doceniania tego, co robi dziecko, upewnij się, że akceptujesz je bezwarunkowo.
Kiedy my dorośli zostaliśmy w taki sposób zmanipulowani albo ocenieni chcemy oszczędzić tego naszym dzieciom. Dla ich dobra nie doceniamy ich wcale. Żeby ich nie zranić nie dziękujemy im za małe gesty sympatii, drobną pomoc czy upominki. ️ Myślimy, że tak będzie lepiej. ⚠️ Ale nie jest lepiej, bo to z jednej strony nie uleczy z naszych wcześniejszych zranień, a z drugiej, nie zaspokajamy ❤️ potrzeb naszych dzieci. Ponieważ oczekują od nas komunikatu: to, co robisz jest dla mnie ważne. Myślą wtedy, ️ chyba coś ⚠️ ze mną nie w porządku, albo ⚠️ mama i tata chyba mnie nie kochają, bo nie reagują, kiedy okazuję im ❤️ miłość.
Dla dziecka bycie docenionym, zauważenie jego starań, wysiłków czy rezultatów jego pracy jest naturalną potrzebą. Ono w ten sposób rysuje sobie w głowie ️ mapę tego, co jest ważne, co jest dobre. To i to jest ważne, bo nawet rodzice to zauważyli i zwrócili na to uwagę, podziękowali mi za to, czy pochwalili. Ono dostaje bardzo ważne ↗️ wskazówki dotyczące tego jak postępować, co jest istotne a co nieistotne dla rodziców, co jest dobre a co niewłaściwe. W ten sposób kształtowana jest moralność dziecka, odróżnianie tego co dobre od tego, co złe .
To od nas zależy czy ta ❤️ potrzeba emocjonalna dziecka będzie zaspokojona czy też nie. A pamiętajmy, że najważniejszym czynnikiem gwarantujący dziecku sukces edukacyjny, społeczny czy zawodowy jest to, czy jego potrzeby emocjonalne były zaspokajane.