nie wiem o jakim słowie pomyślałeś, ale tutaj chodzi o słowo, które w wielu domach wzbudza wiele emocji.
Jeden tata opowiedział mi taką historię, że ich czterolatek, pewnego razu wybiegł z domu, a mieszkają na przeciw ⛪kościoła, kiedy w niedzielę ludzie wychodzili właśnie z kościoła i krzyczał wniebogłosy: “tylko nie mów słowa na ‘k’, tylko nie mów słowa na ‘k’”.
To słowo to “konsekwencje”!
Większość dzieci już wie, że “konsekwencje” to znaczy “kara” i nie chce o tym słyszeć!
To jest jednak poważny temat. Dzieci mogą stać się odpowiedzialnymi dziećmi, kiedy będą doświadczać konsekwencji swoich działań. Inaczej nie są w stanie nauczyć się odpowiedzialności. I kropka.
‼️Czasami konsekwencje naturalne pewnych czynów są bardzo bolesne i nie chcemy, żeby dzieci ich doświadczyły. Na przykład konsekwencja niemycia zębów to szereg chorób, wydatki i ból w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego wprowadzamy konsekwencje logiczne, takie które my sami ustalamy, żeby ochronić dzieci przed konsekwencjami naturalnymi.
Przykład z życia.
Tydzień temu na kursie DOM, jeden tata pyta:
❓Jakie więc konsekwencje logiczne mam ustalić dziecku, kiedy nie chce rozpakować zmywarki, mimo że jest jego dyżur? Jeżeli tego nie zrobi, nie mamy naczyń, żeby zjeść obiad i w domu panuje bałagan, czasami załamuję ręce i robię to za niego, ale wtedy to ja ponoszę konsekwencje a nie on i on nie uczy się odpowiedzialności. Nie chcę też na niego krzyczeć, bo to skutecznie psuje atmosferę i nie pomaga w kwestii zmywarki.
Utożsamiasz się z tym pytaniem?
Oto jakiej odpowiedzi udzieliłem.
1️⃣.
Jako rodzice nie musimy wymyślać odpowiedzi w tej konkretnej chwili, możemy się na takie sytuacje przygotować.
❓Co byście powiedzieli, gdyby tak w sobotę najpierw między rodzicami, a potem z dziećmi rozdzielić obowiązki domowe na zbliżający się tydzień? Wyjaśnić każdemu które zadanie polega na czym, czego oczekujemy, zapytać czy potrzebują z czymś pomocy. Wyjaśnić dlaczego to jest ważne, żeby mieli obowiązki, jakie to ma znaczenie dzisiaj dla naszego domu i jaki to będzie miało wpływ na nich w przyszłości.
2️⃣.
W czasie takiego spotkania warto omówić konsekwencje.
❗Pozwólcie, że zacznę od konsekwencji pozytywnych. Czyli co się stanie, kiedy dziecko rozpakuje zmywarkę? Koniecznie podziękuj mu za wypełnienie tego obowiązku, powiedz, że doceniasz jego wkład w życie rodziny, przybij piątkę albo poczochraj go z radości. A co się stanie jak 5 razy na 7 dni samo we właściwym czasie dnia (zaraz jak zmywarka skończy) rozpakuje zmywarkę? Ustalcie to, może będzie mógł wybrać deser w niedzielę, albo zażyczyć sobie ulubiony obiad w sobotę, a może wybrać film na kino domowe? Znasz swoje dziecko, wiesz co mu sprawi frajdę, nie powinien to być zestaw lego za kilkaset złotych. Bo nie płacisz mu za obowiązki domowe, ale doceniasz jego wkład.
3️⃣.
️W kolejną sobotę zanim omówicie zbliżający się tydzień.
⚖️Oceńcie ten, który miał miejsce. Jak każdemu z dzieci poszło z ich zadaniami. Dlaczego, co można zrobić lepiej następnym razem. Jak my rodzice możemy je wesprzeć, np. jedna mama powiedziała, że wysyła z pracy synowi sms, w którym przypomina mu co ma zrobić, zanim ona wróci z pracy.
Oceńcie i doceńcie. Docenianie mówi dziecku, że to co zrobiło jest ważne dla jego rodziców.
A co jeżeli zmywarka nie została opróżniona przynajmniej 5 razy w tygodniu?
4️⃣.
Ustalcie konsekwencje niewykonania obowiązków domowych.
Tu mogą być różne rzeczy. Jeżeli macie dobre więzi z dziećmi, to taka sytuacja się raczej nie wydarzy. Ale gdyby się wydarzyła, to można odebrać mu jakiś przywilej, ale współmiernie.
️Można też porozmawiać. Być może nierozpakowana zmywarka, to nie tylko to, że zapomniał, że nie chciało mu się, ale może jest jakiś większy problem, który dziecko przeżywa a my się skupiamy na zmywarce i nie tylko mu nie pomagamy, ale zniechęcamy do przyjścia do nas po pomoc, bo ‘fiksujemy się na drobiazgach.’
Oczywiście możesz powiedzieć, taka rozmowa jest trudniejsza niż zachęcić młodego do rozpakowania zmywarki. Jeżeli czujesz, że Twoja więź z nastolatkiem nie wygląda najlepiej, zapraszam na kurs DOM mocnych więzi. Właśnie kończymy wiosenną edycję, ale jesienna zacznie się we wrześniu i już można się zapisywać!
Jeżeli myślisz, że takie działanie jest trudne ale ma sens, proszę skomentuj ten wpis słowem “właściwy kierunek”.
Jeżeli chcesz zapisać się na jesienną edycję kursu, możesz to zrobić na stronie www.werwinscy.pl/dom
Jak najbardziej właściwy kierunek
Bardzo Wam dziękuję za te oczywiste, a jak zapomniane zasady budowania mocnych więzi w gąszczu różnych pomysłów wychowawczych, wasz wraca do źródła i ja całym sercem zgadzam się z Wami. Jeszcze raz dziękuję ❤️