❓ Czy wyobrażasz sobie przyjaźń bez zaufania? 

‼️ Tak się nie da! Podobnie jest z budowaniem więzi z dziećmi, bez zaufania się nie da!

Co to jest zaufanie?

Za słownikiem języka polskiego: zaufanie – przekonanie, że jakiejś osobie lub instytucji można ufać. A wg tego samego słownika ufać oznacza – mieć przekonanie, że ktoś nie oszuka i nie zrobi niczego złego. 

Czytam właśnie książkę: “Trust” (Zaufanie) Henrego Clouda i pozwólcie, że podzielę się kilkoma myślami!

Pięć elementów, dzięki którym mogę komuś zaufać:

1️⃣ Zrozumienie, kiedy czuję się zrozumiany, to ufam, wiem, że ten ktoś mnie rozumie, czuję się bezpiecznie.

2️⃣ Motywacja, kiedy widzę, że tej osobie zależy na mnie, a nie na sobie, to jest mi łatwiej zaufać, polegać na czyimś słowie.

3️⃣ Umiejętność, kiedy widzę, że ten ktoś posiada ️umiejętność, która jest potrzebna do wykonania tego, co obiecał.

4️⃣ Charakter, czy ta osoba umie dotrzymać słowa, bo mówi się łatwo.

5️⃣ Historia osiągnięć, czy już wcześniej coś podobnego ta osoba osiągała.

Spróbujmy to przenieść do budowania więzi z dziećmi. 

Wyobraźmy sobie, że nasza córka ma już 17 lat i została zaproszona na pierwszą w swoim życiu osiemnastkę do koleżanki. I pyta nas: Czy mogę iść?

Myślisz: Zaczęło się! Ale musisz odpowiedzieć. Przeprowadzasz więc szybką analizę:

1️⃣ Zrozumienie. Czy moja córka rozumie dokładnie zasady uczęszczania na imprezy, o których wcześniej rozmawialiśmy, czy wie co to znaczy, że pewnych rzeczy nie wolno nawet jeżeli wszyscy…

2️⃣ Motywacja. Czy moja córka, nawet jak nie do końca zgadza się z moimi zasadami, to chce się według nich zachować na osiemnastce, bo ufa mi, że to, co wspólnie ustaliliśmy jest dla niej dobre, bo zdaje sobie sprawę, że te zasady zostały ustalone z troski o nią…

3️⃣ Umiejętność. Czy będzie umiała sobie poradzić i powiedzieć “nie”, kiedy wszyscy będą jej mówić, że przecież wszyscy tak robią, że rodzice nie widzą, żeby nie przesadzała itd…

4️⃣ Charakter. Czy moja córka mówi prawdę? Czy jest osobą prawdomówną, czy raczej udaje, kamufluje się i nigdy nie wiesz co się rzeczywiście dzieje. W tej sytuacji najprawdopodobniej będzie podobnie.

5️⃣ Historia osiągnięć. Jak moja córka radziła sobie wcześniej w podobnych sytuacjach? Jak sobie radziła na szkolnej wycieczce w zeszłym roku? Czy brała udział w zachowaniach ryzykownych? Jeżeli coś się wydarzyło i rozmawialiście, to czy wyciągnęła z tego lekcje, czy widać poprawę?

Przydatne podpowiedzi, prawda? To można stosować do innych sytuacji.

To jest jednak tylko jedna strona medalu. Bo druga strona medalu jest taka – czy dziecko mi ufa? Jak mogę być taką osobą, żeby mi ufało? Co mogę robić, żeby być osobą godną zaufania?

1️⃣ Zrozumienie. Czy moje dziecko czuje się przeze mnie zrozumiane, czy wiem czym się interesuje, czego nie lubi, co jest dla niego ważne? Z kim się przyjaźni, jak mają na imię jej koleżanki, co by sprawiło mu radość na urodziny?

2️⃣ Motywacja. Czy w mojej więzi z dzieckiem chodzi tylko o mnie, o rodzica, żebym ja mógł spać spokojnie, bo ma dobre oceny, żeby pilnowało porządku w moim domu, czy pamiętam o tym, że dziecko jest w procesie uczenia się, może się potknąć, zapomnieć, mieć gorszy dzień.

3️⃣ Umiejętność. Czy ja rodzic ciągle nad sobą pracuję, czy przygotowuję się do ważnych i trudnych rozmów z moimi dziećmi, kiedy wchodzą na jakiś nowy etap w swoim życiu? Czy na przykład wprowadzam zasady w domu w sposób logiczny i konsekwentny czy to jest tylko emocjonalna reakcja na jakieś zachowanie dziecka?

4️⃣ Charakter. Czy ja mówię prawdę? Zawsze? Nawet jak dziecko jest małe? Czy potrafię przeprosić i poprosić o wybaczenie? Czy oddaję pożyczone pieniądze? Czy daję obiecane? Czy dotrzymuję obietnic? Dziecko to człowiek, to wszystko mu się należy.

5️⃣ Historia osiągnięć. Czy moja historia osiągnięć w dziedzinie tego czy dzieci mogą na mnie polegać jest chlubna czy niechlubna. Czy ja sam bym zaufał takiej osobie jak ja?

Bądźmy dla dzieci osobami godnymi zaufania. Nawet jak to się teraz wydaje kosztowne, bo potem nadrobienie straconego zaufania jest znacznie trudniejsze.

 A może takie małe ćwiczenie. Napisz proszę pod wpisem, kiedy Tobie jest łatwo zaufać drugiej osobie, co takiego powinna mieć w sobie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *