❗ Wiele trudnych tematów rodzicielskich staje się prostymi po prostym ćwiczeniu. Można je w skrócie opisać w ten sposób:
Zmień perspektywę, nie patrz na problem tylko jako rodzic, ale popatrz również tak, jak dziecko na niego patrzy.
Prosty przykład z ostatniego spotkania online kursu DOM mocnych więzi.
Jedna z mam mówi: Nie mogę powiedzieć mojemu czternastoletniemu synowi: ❤️ Kocham Cię takim, jakim jesteś. Bo on zaczyna pa1ic z kolegami e pap1erosy. Boję się, że jeżeli mu powiem, że go kocham takim jaki jest, odbierze to jako pochwałę jego nowego stylu postępowania. I doprowadzę go do nałogu, z którego będzie trudno wyjść.
Na ten problem i na podobne możemy spróbować popatrzeć z perspektywy dziecka.
❓ Dlaczego dzieci pa1ą czy p1ją? (wybaczcie te literówki)
Prawdopodobnie nie robią tego, bo im smakuje. Robią to dlatego, że w szkole czy na podwórku inni to robią, a oni chcą należeć do ich grupy. Oni tak naprawdę chcą być ❤️akceptowani. Oni bardzo pragną być zaakceptowani, być może nie otrzymują akceptacji w domu rodzinnym.
❓ Co więc zrobić w takiej sytuacji?
Po pierwsze:
Powiedz dziecku: ❤️ Kocham Cię takim, jakim jesteś. Weź wszystkie dzieci na lody w weekend, albo po szkole w tygodniu i kup wszystkim takie lody na jakie mają ochotę i jak zapytają o powód tego spotkania wyciągnij koperty, które wcześniej przygotowałeś, w każdej prosta, ale ładna karteczka ze słowami: ❤️Kocham Cię takim jakim jesteś❤️. Żartujcie, zagrajcie w coś, dobrze się bawcie.❌ Nie poruszaj tematu pa1enia czy p1cia.
Po drugie:
Kilka dni później, w domu w luźnej atmosferze, porozmawiaj z dzieckiem jeden na jeden. Zacznij od pytania: ❓ Powiedz mi proszę dlaczego ludzie pa1ą? ❓ Dlaczego robią to dzieci w twojej klasie? I nie komentuj, ale słuchaj odpowiedzi. Zadaj pytania dodatkowe, żeby lepiej zrozumieć. Możesz zapytać: ❓ A dlaczego ty pa1isz? Znowu❌ nie oceniaj, ❌ nie krytukuj wysłuchaj do końca. Wsłuchuj się w jego niezaspokojone pragnienia, potrzeby emocjonalne. ❤️ Podziękuj mu za rozmowę. Możesz ale nie musisz teraz zapytać czy wie co ty myślisz o pa1eniu przez młodzież. Jeżeli powie, że chce usłyszeć, to powiedz zwięźle i bez krytyki.
Po trzecie:
Ustalcie razem – mama i tata – jak możecie lepiej zaspokajać potrzeby emocjonalne twojego dziecka. Jak możecie okazywać mu ❤️ akceptację i budować w ten sposób w nim poczucie bezpieczeństwa, przynależności i wartości.
To wymaga pracy, ale z pewnością jest bardziej skuteczne niż powiedzenie mu kazania!
❗ O tym jak patrzeć na więzi rodzice dzieci oczami dziecka powiemy na spotkaniu:
Bądź rodzicem o jakim marzy Twoje dziecko
Wstęp wolny
5 kwietnia 2025 16:00 do 18:00
Klasztorna 27, Stalowa Wola
sala Jana Pawła II