…o etapach rozwoju se****ualnego.
KIlka myśli z fantastycznego webinaru z p. Karoliną Hołownia.
1. Do 3 roku życia
Se***ualność, miłość i poczucie bezpieczeństwa filtrowane przez relację z mamą (albo znaczącym dorosłym). Dzieci postrzegają siebie jako “przedłużenie” mamy. Mają proste rozumienie płci: jest kobieta i jest mężczyzna. Bacznie obserwują rodziców i w ten sposób zdobywają wiedzę. W tym okresie zadają pytania o narządy płciowe albo skąd się biorą dzieci.
- Okres przedszkolny
to dla chłopców pierwszy etap oddzielenia od mamy. Zauważają, że są inni niż mama. W tym wieku dziecko kieruje się głównie ciekawością. Interesuje się płciowością dlatego, że po prostu interesuje się otaczającym je światem. W tym okresie ważne jest , żeby zaspokajać ciekawość dziecka spokojnie rozmawiając na jego poziomie. Jego pytania nie mają drugiego dna, ponieważ dziecko nie wie, że jest jakieś drugie dno. Ono chce po prostu wiedzieć co i dlaczego. W tym okresie rozwoju dziecko kategoryzuje płcie. Czyli definiuje sobie, kto to jest mężczyzna a kto to jest kobieta.
3. Etap wczesnoszkolny.
Na tym etapie ciekawość zasadniczo się wycisza. Dostęp do mediów społecznościowych może ją przedłużyć, ale nawet jeżeli jakieś zainteresowanie się pojawi, to ono nie ma charakteru pobudzenia se***ualnego. Dziewczynki w tym okresie nie chcą rozmawiać o fizjologicznym aspekcie se***u raczej skupiają się na tym, co romantyczne❤️. Chłopcy raczej mają podejście, że o se***ie nie powinno się rozmawiać.
Etap dojrzewania.
To etap oddzielenia od rodziców. Na tym etapie pojawia się krytyczne spojrzenie na wszystko , silne pragnienie decydowania o sobie samym, odkrywanie swojej tożsamości czyli szukanie odpowiedzi na pytanie: “Kim jestem bez was?”
To również okres przemian hormonalnych i fizycznych.
W tym czasie u dziewcząt rusza produkcja estrogenów, a to skutkuje spadkiem wydolności intelektualnej i motywacji do nauki. Pojawiają się silne wahania nastrojów. Pojawiają się zmiany w ciele. To jest moment kiedy dziewczyny zaczynają mieć kompleksy, poszukują potwierdzenia swojej kobiecości i pojawia się krytyka matki jako krytyka kobiecości.
U chłopaków rusza produkcja testosteronu, co powoduje zwiększenie witalności i pojawiają się zmiany w ciele. W tym okresie pojawia się również niepewność, wątpliwości co do siebie. Na tym etapie chłopcy mają bardzo kruche poczucie męskości i mają również krytyczny stosunek do ojca, który jest krytyką męskości.
Na każdym z tych etapów ważne jest abyśmy my, rodzice, byli wsparciem dla naszych dzieci. Bądźmy gotowi na rozmowy. Nie traktujmy tego tematu, jako tematu tabu.️ Stwórzmy w domu atmosferę otwartości tak, aby dzieci nie bały się przychodzić do nas z pytaniami. W dobrym przygotowaniu się do bycia wsparciem jest też przepracowanie naszych, rodziców, problemów związanych z tym tematem.
Pamiętajmy, że dzieci chcą uczyć się od nas, ale jeżeli nie będziemy chcieli z nimi rozmawiać, to znajdą sobie z łatwością źródło informacji niekoniecznie zgodne z naszymi wartościami.
Na każdym z tych etapów zadbajmy o więź z dzieckiem i zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych. To pomoże mu uniknąć wielu ryzykownych zachowań w tej dziedzinie.
a tutaj możesz zobaczyć ten webiar – https://werwinscy.pl/webinary Tak nam się podobało, że zaprosiliśmy p. Karolinę na kolejny webinar 12 marca 2025 godz. 21:00 tematem będzie to jak możemy zrozumieć i wspierać chodzenie naszych dzieci z pokolenia Z.