❓Czy wiesz, czego ❌nie należy szukać w internecie?
Internet stał się łatwym i szybko dostępnym źródłem wiedzy. Szukamy tam inspiracji i porad. Szukamy tam odpowiedzi na ❓pytanie: jak np. ugotować szparagi, przygotować ryż jak “u Chińczyka” albo jaką włóczkę polecają doświadczone dziewiarki na sweterek dla malucha albo jak wymienić reflektor w samochodzie itp.
Internet to szybko dostępny poradnik na każdy temat.
I dlatego właśnie niestety stał się też poradnikiem na temat wychowania dzieci.
Łatwo jest ⌨️ wpisać: co zrobić kiedy dziecko nie chce słuchać? Albo: co zrobić, kiedy dziecko się złości? Wyskoczy nam wtedy mnóstwo linków do różnych stron i mediów społecznościowych i możemy prześledzić różne opinie na ten temat, różne porady i wybrać tę, która nam pasuje.
I o ile w przypadku włóczki czy przepisu na ciasto, to nie ma większego znaczenia, czy ta porada była dobra czy nie. Włóczkę możesz zwrócić a ciasto najwyżej się nie uda, ale to nie jest tragedia. O tyle w przypadku wychowania dzieci możemy sobie i im zrobić krzywdę.
W internecie znajdziesz wiele różnych modeli wychowawczych i różnych pomysłów na to jak postępować z dzieckiem. Niektóre z nich są teraz bardzo modne, bo brzmią bardzo pozytywnie. Niektóre wzajemnie się wykluczają. To o czym jednak trzeba pamiętać, to fakt, że każdy z nich oparty jest na jakiejś filozofii. Nie ma neutralnego światopoglądowo modelu wychowania, ponieważ każdy z nich bierze się z jakiejś wizji i odpowiedzi na ❓ pytanie, kim jest człowiek. Czy jest tylko tworem ewolucji, czy został zaprojektowany i stworzony z miłością przez wszechmocną inteligentną Osobę.
W naszych poszukiwaniach modelu wychowywania dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę, ❓ czy światopogląd twórcy i propagatora tego modelu jest spójny z naszym. To ma znaczenie. Prędzej czy później filozofia, na której twórca oparł swój model ujawni się.
❗ Pamiętajmy, że wychowywanie dzieci jest procesem rozpisanym na lata. Jego celem jest przygotowanie dziecka do dojrzałego samodzielnego odpowiedzialnego życia. W tym procesie nie ma ️ drogi na skróty i prostych algorytmów w stylu jak dziecko zrobi tak, to ty zrób tak.
Dzieci przychodzą na świat z potrzebami fizycznymi i emocjonalnymi. I o ile te pierwsze są dość oczywiste i wiemy jak je zaspokajać, to te drugie czasem nam jakby umykają i nie bardzo wiemy, co z nimi zrobić. A tymczasem za wieloma niepożądanymi przez nas zachowaniami stoją właśnie niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka.
Z setek rozmów, które przeprowadziłam z rodzicami w ramach kursu DOM mocnych więzi wynika, że najczęściej przyczyną problemów z dzieckiem jest to, że my rodzice mamy problem z zaakceptowaniem go jako osoby. Często powtarza się pewien schemat: 1️⃣ dziecko nie czuje się kochane i akceptowane i źle się zachowuje, więc 2️⃣ my skupiamy się na tym zachowaniu i chcemy, żeby ono się zmieniło, więc okazujemy dziecku dezaprobatę, co powoduje, że ono 1️⃣ czuje się jeszcze bardziej nie kochane i nieakceptowane i jego złe zachowanie się jeszcze pogarsza.
Szukając szybkich porad w internecie, skupiamy się tylko na zachowaniu, które jest właściwie tylko skutkiem czegoś o wiele głębszego, zamiast” atakować “ przyczynę.
Każde dziecko jest inne. Ma inny temperament, charakter i osobowość. Każde potrzebuje indywidualnego podejścia.
Ale każde dziecko ma potrzebę bycia zrozumianym, autentycznym, bezpieczeństwa, wpływu, bycia kochanym, ważnym i dyscypliny.
Generalnie dziecko potrzebuje uważnego, kochającego i wspierającego rodzica po to, żeby mogło spokojnie rozwiązywać swoje zadania rozwojowe i stać się odpowiedzialnym i dojrzałym dorosłym.
Zastanów się więc, czego chcesz dla swoich dzieci. Jakimi ludźmi dorosłymi chcesz, żeby się stali. Jakie wartości chcesz im przekazać. Wtedy łatwiej będzie Ci ocenić czy od tej czy innej osoby w internecie chcę się uczyć, ja nawet czasami wchodzę w profil takiej osoby i czytam o niej, co jest dla niej ważne a co nie.
Po drugie zawsze pamiętajmy, że podobne rezultaty są wywołane różnymi przyczynami. Jeżeli nie chcesz walczyć tylko z rezultatami, ale również z przyczynami musisz odkryć co powoduje takie zachowanie tego dziecka właśnie w tym czasie. ❓ A może i ty chcesz się podzielić pod wpisem, jak ty radzisz sobie z natłokiem często sprzecznych informacji z sieci na temat wychowywania dzieci? ️ Napisz poniżej, chętnie przeczytamy! Dzięki!
#psychologia #dziecko #zdrowiepsychiczne #rodzina #rodzice #więzi #internet #akceptacja #wychowanie
Byłam kilka lat temu na szkoleniu dla rodziców organizowanym przez 3 popołudnia przez 3 godziny w mojej miejscowości. Prowadziły je 2 panie,;jedna była orzecznikiem niepełnosprawności w poradni psychologiczno-pedagogicznej, druga wychowawcą w przedszkolu dla dzieci autystycznych.W pamięci została mi ich osobowość, jedna ciepła,otwarta,komunikatywna,zdystansowana do siebie z hasłem do dzieci”Ahoj, przygodo”,kiedy zaczynała z nimi pracę, druga bardzo skoncentrowana na sobie,powściągliwa,prowokująca,, do dziś brzmi mi w uszach jej pytanie „Po co dzieci zapisywać na zajęcia dodatkowe,niech się nudzą, to same coś wymyślą „.Uważam,że każdy ma nam coś do przekazania,każde spotkanie czegoś nas uczy,dlatego jestem Wam wdzięczna, że stworzyliście taką przestrzeń.