Tak mówi się czasami o internecie, ale okazuje się, że na tym podwórku bawi się coraz więcej dzieci i to już od 8 roku życia.
Pozwólcie, że podzielę się kilkoma spostrzeżeniami z wydanego ostatnio raportu NASK na temat młodzieży w internecie. Wnioski nasuwają się same, a jeżeli chcecie zobaczyć tekst źródłowy to znajdziecie go tutaj – https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5316,Co-robia-nasze-dzieci-w-sieci-czyli-Raport-z-najnowszego-badania-NASK-Nastolatki.html .
Jeszcze jedna ważna uwaga badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie młodych ludzi w klasach 7 i 8 podstawówki i 1 i 2 liceum i technikum.
Wybrałem informacje dotyczące rodziców lub tego, o czym warto wiedzieć będąc rodzicem:
1️⃣
Młodzież siedzi w internecie coraz dłużej średnio ⏱️ 5 godzin 36 minut, a dwa lata temu to było 4 godziny i 50 min.
2️⃣
Młodzi spotykają się w realu z dorosłymi osobami, które poznały w internecie wzrost w ostatnich dwóch latach z 14,1 do 17,9% a co czwarty z nich nie informuje nikogo o takim spotkaniu.
3️⃣
Ponad połowa nastolatków 53,7% twierdzi, że rodzice nie ustalają z nimi żadnych zasad dotyczących korzystania z internetu.
4️⃣
Co czwarty młody człowiek 28,8% uważa, że kontrola rodzicielska czasu korzystania z internetu jest nieskuteczna.
5️⃣
Młodzi przyznają, że z powodu korzystania z internetu zaniedbują obowiązki domowe 23,8% lub lekcje 28,7%
6️⃣
Co czwarty nastolatek (27%) próbował bezskutecznie skrócić swoją obecność w internecie.
Nie wiem jak to jest dzisiaj, ale kiedyś statystycznie tata spędzał z dzieckiem 8 minut dziennie. Czy wiecie, że to jest 42 razy krócej niż jego dziecko siedzi w internecie?
❤️ Dziękuję, że przeczytaliście ten wpis, ale może to jest dobry czas, żeby odłożyć telefon i pobawić się chwilę z dzieckiem? Dzięki! ❤️
Przerażające dane, szczególnie te o ilości czasu, który ojcowie spędzają z dziećmi. Jestem wdzięczna mojemu mężowi, który przychodząc po pracy do domu znajduje jeszcze resztkę sił, by córeczkę wykąpać i opowiedzieć jej bajki do snu. W soboty to też tatuś zabiera dziecko na spacer albo na zakupy. Dzięki relacji z ojcem, nasza córcia będzie , mamy nadzieję, wiedziała, że mężczyzna musi ją traktować z szacunkiem.
Takie są fakty. I co z tym zrobić? Dzieci mają opór przed tym żeby inaczej spędzać czas. Twierdzą, że teraz tak jest. W czasie gry rozmawiają na różne tematy, zwierzają się sobie, narzekają na rodziców. Wychodzą z domu sporadycznie. Zmniejszenie czasu skutkuje brakiem kontaktów społecznych. Kontrolowanie treści skutkuje tym, że dziecko nie ma o czym rozmawiać z rówieśnikami i jest odrzucane, ponieważ nie zna tego co jest na topie.