Opowiedziałem o tym rodzicom po ostatnim spotkaniu online kursu DOM mocnych więzi. I dostałem pytanie i komentarz. To było bardzo interesujące.
Opowiedziałem o tym, że kiedy dzieci zwracają się do siebie w nieuprzejmy sposób, to mówimy im: ️Proszę tak nie mówić do brata/siostry. W naszym domu jest taka ️zasada, że mówimy do siebie z szacunkiem. Proszę przeprosić i ❤️ przytulić.
❓Pytanie było takie:
Dlaczego nie mówisz do dziecka tak wprost – Nie mówi tak do siostry? Tylko mówisz tak ogólnie, że w domu jest taka zasada?
Moja odpowiedź:
Hmmm…
Komentarz od osoby zadającej pytanie:
Podoba mi się to, co robisz. Bo to nie jest tak wprost – to co robisz jest złe. Tylko, że to jest przypomnienie zasady domowej, która dotyczy wszystkich domowników. Że ktoś w emocjach o niej zapomniał i tutaj mu przypominamy i nie oskarżamy o złą wolę.
♀️Komentarz innego rodzica:
Ja pracuję w przedszkolu, tam też mamy taką zasadę. I jak jakieś dziecko się do niej nie stosuje to też ją przypominamy. My również staramy się nie mówić do dzieci – nie rób tego, np. nie mówi w taki sposób do koleżanki, ale raczej – odnosimy się do siebie z szacunkiem!
♀️Komentarz mojej żony:
My też wykorzystujemy takie okazje, żeby nauczyć dziecko tego, jak w rzeczywistości mówić z szacunkiem do rodzeństwa. I mówimy również – Jak możesz powiedzieć to samo, ale z szacunkiem? Wtedy dziecko czuje, że okazujemy mu wsparcie a nie krytykę.
Jak widzicie z powyższego wpisu, moja wypowiedź jako eksperta była bardzo ekspercka:
Hmmm…
A jakie zasady panują w Waszych domach? Jak budujecie atmosferę miłości i akceptacji? Podzielcie się w komentarzu pod wpisem.