10 faktów dotyczących Wielkanocy:

#1 Słowo Wielkanoc zostało nadane tym świętom, ponieważ przypominają one o tym, że Jezus Chrystus zabity z powodu grzechu ludzi, w nocy z soboty na niedzielę powstał z martwych. To się stało w nocy, więc stąd nazwano tę noc wielką, bo takie rzeczy nie dzieją się na co dzień, albo co noc :-).

#2 Śmierć Jezusa miała miejsce w czasie Żydowskiego święta Paschy. Pascha znaczy przejście. Było to wspomnienie wydarzenia z Egiptu. Chodziło o przejście Anioła Śmierci, który oszczędzał pierworodne dzieci w domach, których drzwi były pomazane krwią baranka. Kolejnym wydarzeniem przejścia było wyjście z Egiptu całego narodu Izraela i przejście przez Morze Czerwone. Od niewoli do wolności.

#3 Zabicie baranka, na którego wcześniej przelane były winy ludzi było powszechnym sposobem odpuszczenia grzechów w Izraelu w czasach Starego Testamentu. Niewinny, który płaci najwyższą karę za winnych. Jezus został nazwany przez Jana Chrzciciela Barankiem Bożym. I rzeczywiście nim był. Do końca niewinny, umarł za wszystkich grzeszników. Za wszystkich, to też za tych, których jeszcze wtedy nie było na świecie, czyli też za nas.

#4 Ostatnia wieczerza pokazała, że Chrystus jest tak niezbędny do życia duchowego jak pokarm do życia cielesnego. Ostatnia wieczerza przed śmiercią Jezusa, którą spędził ze swoimi uczniami, była równocześnie ucztą Paschalną. Wspominano na niej ratunek przed śmiercią w Egipcie, wyprowadzenie do wolności, a Jezus dodał do tego zapowiedź ratunku przed śmiercią duchową i wolność od zniewolenia grzechu.

#5 Jezus został ukrzyżowany wraz z dwoma przestępcami. Jeden z nich naśmiewał się z Jezusa. Drugi uwierzył w Niego jako w Boga. Wiara łotra, że Jezus umarł dla naszego zbawienia zapewniła mu miejsce w raju. Sam Jezus mu to obiecał. Dzięki tej obietnicy możemy być pewni posiadania życia wiecznego. Mamy też pewność, że nie zależy ono od naszych uczynków, ale od naszego zaufania Bogu.

#6 Pusty grób jest niesamowitą sprawą. Z jednej strony świadczy o tym, że Jezus wyszedł z niego żywy. Pokonał śmierć. Udowodnił, że wszystko co mówił było prawdą, bo obiecywał swoje zmartwychwstanie. Z drugiej strony, ci co którzy zabili Jezusa nie mogli zaprzeczyć Jego zmartwychwstaniu i pokazać ciała z grobu. Musieli posłużyć się kłamstwem, że uczniowie zabrali ciało. To kłamstwo szerzy się do dzisiaj.

#7 Słowa Jezusa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, każdy kto wierzy we mnie choćby i umarł żyć będzie.” nabrały nowego znaczenia. My którzy poszliśmy za Nim możemy być pewni, że zmartwychwstaniemy. Nasza śmierć będzie tylko stanem przejściowym. Z innych miejsc z Pisma Świętego wiemy, że zmartwychwstaniemy w ciele. To nie będzie jakieś tam trwanie w wieczności, to będzie życie.

#8 Zmartwychwstanie nadaje sens naszemu życiu. Śmierć go nie kończy. To, co mamy tutaj nie jest najważniejsze. Żyjemy tutaj po to, żeby przygotować się na tamto życie i pokazać innym jak tam dojść. Boimy się śmierci. Płaczemy nad śmiercią bliskich. I to jest jak najbardziej ok. Jednak gdyby Jezus nie zmartwychwstał to nasz smutek byłby czarną beznadzieją. Teraz jest bolesny, ale tymczasowy i z nadzieją na nowe życie i spotkanie.

#9 Pierwsze słowa jakie Jezus wypowiedział po zmartwychwstaniu, były to słowa do Marii Magdaleny: „Idź powiedz o tym innym”. To jest też zadanie dla nas. Mówmy o tym kim jest dla nas Jezus naszym dzieciom, rodzinie, znajomym i całemu światu. Oni tego potrzebują. Nie wszyscy Mu jeszcze zaufali. Świat bez Boga nie jest taki sam jak świat z Bogiem, tylko bez Boga. To jest świat bez nadziei, bez sensu, bez poświęcenia i bezinteresowności. To, że świat bez Niego wydaje się nam czasami lepszy, to tylko ułuda. Nie dajmy się zwieść.

#10 W czasie, w którym wielu z nas choruje i śmierć pojawia się znienacka, możemy i powinniśmy oczekiwać naszego zmartwychwstania. Śmierć jest okrutna i bolesna, ale została pokonana. Życie zawsze wygra!

Życzymy Wam serdecznie wspaniałej Wielkanocy!

Ania i Piotr Werwińscy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *