Kintsugi (jap. 金継ぎ, dosł. złote łączenie), kintsukuroi(jap. 金繕い, dosł. naprawiać złotem) (w polskiej literaturze spotyka się też zapis kin-zukuroi) lub yobitsugi − japońska technika i sztuka naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych, polegająca na łączeniu elementów wyrobu laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro lub platyna (rzadziej dodawane były również miedź i brąz. Więcej w Wikipedii

Efektem końcowym jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i dodatkowe ozdobienie go żyłami szlachetnych metali. Technika kintsugi jest pracochłonna, dlatego też naprawie poddawane są zazwyczaj przedmioty szczególnie ważne lub lubiane przez użytkownika. Ponadto tradycyjnie przypisuje się tak naprawionemu przedmiotowi większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem.

Wiosenna metamorfoza 6 marca, spotkanie dla kobiet na którym rozmawiałyśmy o tym, jaki jest związek metamorfozy motyla, japońskiej techniki naprawiania potłuczonej ceramiki i życia chrześcijańskiego?

Na pozór wydaje się, że tematy te są dość odległe, a jednak.

Zacznijmy od tego, co jest najgłębszą potrzebą każdej kobiety. Każda z nas potrzebuje przede wszystkim być kochana bezwarunkowo, to znaczy potrzebuje ciepła, zrozumienia, przygarnięcia nawet wtedy, kiedy zrobi lub powie coś głupiego, nawet wtedy kiedy zrani. Każda z nas potrzebuje całkowitego, bezwarunkowego przebaczenia. Z miłością związane jest wsparcie, wiara w nasze możliwości. Chcemy też czuć się doceniane. Chcemy wierzyć, że nasze życie ma jakiś sens, cel i wartość. Chcemy być szczęśliwe.

Świadomie lub nie codziennie szukamy zaspokojenia tych potrzeb. Tych najgłębszych pragnień. Szukamy ich w naszym współmałżonku, rodzinie, przyjaciołach, realizując siebie i swoje pasje. Niestety prędzej, czy później przekonujemy się, że nasze pragnienia nie zostają spełnione, szczęście, które miało być trwałe, jest ulotne.

W sercu każdego człowieka jest pustka na kształt Boga, która nie może być zapełniona przez żadne stworzenie, lecz tylko przez Boga Stworzyciela, który dał się poznać przez Jezusa Chrystusa.
Blaise Pascal,

Tylko Bóg może zaspokoić nasze najgłębsze pragnienia. Może to zrobić, bo Jego miłość do nas jest doskonała. Co to znaczy? Jest doskonale bezwarunkowa. On przebacza nam w doskonały sposób. Zna nas doskonale i chce mieć bliską intymną więź z każdą z nas.

Jak możemy doświadczyć Jego miłości?

Całkowicie zawierzając Mu siebie. Lub inaczej oddając Mu tron swojego życia. Kiedy zawierzamy siebie Bogu, Jezusowi przeżywamy coś, co możemy nazwać metamorfozą motyla.

Motyl rozpoczyna życie jako gąsienica nastawiona tylko na to żeby jeść. Po czym poznajemy, że w naszym ogrodzie są gąsienice motyli, bo gałęziach ogołoconych z liści. W pewnym momencie jednak gąsienica otula się kokonem i tam wewnątrz zachodzi niesamowita rzecz. Gąsienica rozpada się a jej komórki tworzą motyla. Z kokonu wychodzi już zupełnie inny stworzenie, przystosowane do zupełnie innego życia.
Kiedy człowiek świadomie i szczerze zawierza swoje życie Jezusowi, to w jego życiu duchowym zachodzi metamorfoza podobna do metamorfozy motyla. Nie widać jej na zewnątrz, ale często jest ona widoczna w zmianie przekonań lub zachowaniu.

Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto stało się nowe.

2 Kor 5,17

Życie chrześcijańskie to zupełnie inny, nowy rodzaj życia. Niektórzy ludzie próbują je udawać . Przyczepiają gąsienicy skrzydła. Ale taka gąsienica nigdy nie poleci. Zawsze będzie tylko gąsienicą. Prawdziwa wewnętrzna przemian jest związana z całkowitym zaufaniem Bogu, całkowitym zawierzeniem Mu, Dopiero wtedy możemy doświadczyć Jego cudownie przemieniającej doskonałej miłości.

Możesz przyjść do Boga taka jaka jesteś tu i teraz. Wiele z nas w poszukiwaniu szczęścia przeżyło wiele rozczarowań i bólu. Nasze serca są pęknięte. Bóg chce abyśmy przyniosły Mu to pęknięte, potłuczone, poranione serce. On chce je uleczyć. I tak jak potłuczone ceramiczne naczynie skleja się złotem i ono ma jeszcze większą wartość niż przedtem, tak On chce posklejać nasze rozbite serca. One są dla Niego bezcenne.

Ponieważ drogi jesteś w moich oczach, nabrałeś wartości i Ja cię miłuję,

Iz 43,4a

Niech ta prawda nie opuszcza nigdy Twojego serca 🙂

Ania